Twitter'da Sahte Hesap Nasıl Anlasılır?

Yazar: Alper ŞARBAK Tarih: 13:49 Kategori: , , , , , , , Yorum: Yorum Yap
twitter kuşu, tw,tter, twitter kıro, twitter logo, twitter png, twitter sahte hesap, twitter yumurta

Twitter'da sahte hesaplar bariz bir şekilde belli olmaktadır, bizim yapmamız gereken ise sadece yardımcı twitter uygulamaları ile bunların tespiti yapmak! Bu tespiti yapan yardımcı twitter uygulamalarının başını Fakers.Statuspeople.com çekmektedir. Fakers.Statuspeople.com sitesine girdikten sonra yönlendirmeleri izleyerek en son çıkacak olan yere analiz yapmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını yazmak gerekmektedir ve ondan sonra istediğimiz kişi için basit bir takipçi analizi yapabiliriz. Çıkan sonuçlar AKTİF , AKTİF DEĞİL ve SAHTE olarak yüzdesel olarak verilmektedir. Fakers.Statuspeople.com haricinde twitter'da sahte hesap bulmak için kullanılan bir diğer uygulama ise Dünya'nın en iyi sosyal medya analiz sitelerinden biri olan SocialBakers.com'un bünyesinde bulunan FakeFollowerCheck uygulamasıdır.

Fake Twitter hesap analizi yapan yan uygulamaların mantığı aşağıdaki sıralamaya bakarak anlayabilirsiniz.

1- Her bir takipçinin, twitter hesabı açılış tarihini başlangıç olarak kabul ederek, analiz yaptığınız tarih baz alınır ve aradaki zaman diliminde ne kadar tweet attığını ölçümler.
2- Profil fotoğrafı/resmine bakıp dolu olup olmadığına bakar.
3- Biografi(Bio) kısmına bakarak boş olup olmadığına bakar.
4- En son attığı tweet'i ile analiz yaptığınız tarihe bakarak gerekli ölçümlemeyi gerçekleştirir.
5- Etkileşimi ölçer. (Mention ile bir kişi ile sohbet edip etmediğine bakar)
6- Tapikçisi olmamasına rağmen takip ettiği kişiler yüksek ise ve tweet atmamış genelde Retweet yapmış ise yine fake(sahte) olarak nitelendirilir.

Yukarıdaki basit bir fake follower uygulamasının çalışma mantığıdır. Bunların yanı sıra kendilerine özgü algoritmaları bulunmaktadır.

NOT: Uygulama kullanmadan da bir kişinin takipçilerinin fake olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yüzde 99 oranında doğru bir sonuç elde etmiş olursunuz. Bunu da şu şekilde yapabilirsiniz:

Örnek: 100.000 takipçili bir hesap için takipçi analizi yapacağız. Attığı son beş - on tweet'ine bakarak aldığı Retweet sayısına bakarak bunu anlayabilirsiniz.

Eğer attığı tweet makül bir tweet ise yani çoluk çacukça, saçma bir tweet değilse minimum 1.000 civarı Retweet alması gerekmektedir. Ama aldığı Retweet 0 ile 100 arasında ise bu kişinin takipçilerinin büyük bir bölümü fake yani sahtedir.
Paylaş : Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr

Bu yaz�ya yap�lan yorumlar:

 1. Eğer kullanıcı ismi jagalaka gibi saçma sapan birşey ise anlaşılabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yoo akıllı biri ise güzel bir isimle açar ;)

   Sil
 2. benim 40 bin takipçim var ve yazdığın o 100 ile 0 arasındaki retweet sayısı kadar retweet olmaması çok normal. Asıl fazla retweet alıyorsa anormallik var demektir. Reetweet sayısı Favori sayısını geçiyorsa bi durucan düşünecen hacı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 40.000 takipçiyi nasıl kastığınız önemli. Takibe takip yöntemi ile kastıysanız retweet sayınız düşük olacaktır. Bu kişiler fake-inaktif olarak değerlendirilmez, fakat boş takipçi olarak düşünülebilir. Yani sizin gibi takipçilerinizde takibe takip yöntemi ile hesaplarını yükseltmektedirler. Dolayısıyla bir sürü takip ettikleri kişi vardır bu sebeple sizin attığınız tweeti timeline'da göremezler ve rt yapamazlar.
   Ama tabike takip değil de fenemen olarak nitelendirdiğimiz hesaplarda yukarıdaki sistem doğrudur.

   Sil

Copyright 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Kaynak göstermeden yayınlamak yasaktır!